• Sztafetowe biegi przełajowe w Ostrowi Maz.
          • Sztafetowe biegi przełajowe w Ostrowi Maz.

          • 3 października w Ostrowi Maz. odbyły się powiatowe zawody w sztafetowych biegach przełajowych. Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w rywalizacji w trzech kategoriach: dziewczęta rocznik 2011 i młodsze, chłopcy rocznik 2011 i młodsi oraz 2009/2010.

            Najlepiej zaprezentowali się chłopcy z rocznika 2011 i młodsi zajmując 5 miejsce na 11 startujących drużyn.

            Autorzy: Katarzyna Śledziewska i Krzysztof Młynarczyk

        • Dni otwarte w ZS CKR w Starym Lubiejewie
          • Dni otwarte w ZS CKR w Starym Lubiejewie

          • W dniu 2 października 2023 roku uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą p. Anną Klec oraz p. Krzysztofem Młynarczykiem odwiedzili Zespół Szkół CKR w Starym Lubiejewie.

            Na dniach otwartych młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą i bazą dydaktyczną szkoły.

            Uczniowie, z wielkim entuzjazmem, obejrzeli m. in. pracownie gastronomiczne, pracownię agrotroniki, pracownię warsztatów – bogato wyposażone w sprzęt i maszyny rolnicze, a także internat oraz wiele innych ciekawych miejsc.

            Bardzo dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

            Autor: Anna Klec

        •  "Na sportowo i wesoło w powiecie ostrowskim - zakończenie lata 2023".
          • "Na sportowo i wesoło w powiecie ostrowskim - zakończenie lata 2023".

          • 1 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju sportowym "Na sportowo i wesoło w powiecie ostrowskim - zakończenie lata 2023". Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy Żołnierzyk Brudki Stare, Urząd Gminy w Wąsewie i Starostwo Powiatowe. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w konkurencji piłka nożna 1X1. Błażej Strzeszewski z klasy 8 zajął I miejsce, Jakub Legacki z klasy 7 -  III miejsce. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze radzili sobie w rozgrywkach piłkarskich. Uczestnicy imprezy bardzo dobrze się bawili przy muzyce i świetnym jedzeniu.

            Autor: Krzysztof Młynarczyk

        • Dzień Przedszkolaka
          • Dzień Przedszkolaka

          • Dzień Przedszkolaka - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.

            2 października w naszych oddziałach obchodziliśmy Święto Przedszkolaka.

            Pani Dyrektor złożyła dzieciom życzenia z okazji Ich święta.

            Tego dnia czekało na przedszkolaków wiele niespodzianek i atrakcji. Na zaproszenie rodziców przybyła Myszka Minie, z którą dzieci tańczyły przy ulubionych przebojach. Następnie przedszkolaki wzięły udział w warsztatach robienia bransoletek, malowania farbami gipsowych figurek oraz brały udział w zabawach z chustą animacyjną. Otrzymały także zwierzątka z balonów.

            Radości i uśmiechom nie było końca. Na pewno ten dzień zapadnie w pamięci dzieci na długi czas!

            Autor: Magdalena Jasionek

        • Dzień krawata i muszki
          • Dzień krawata i muszki

          • Dnia 29 września obchodzono w naszej szkole Dzień Krawata i Muszki. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, chcąc uczcić Dzień Chłopaka (30 września), założyli charakterystyczne elementy męskiej garderoby. Krawat i muszka to wspaniały dodatek, różniący się nie tylko wzorem, kolorem, szerokością, wiązaniem czy też przeznaczeniem. Świetnie pasują nie tylko panom, ale też paniom. Wspaniale prezentuje się na różne okazje, dlatego też tematyka ich jest różna. Od dawna króluje w modzie podkreślając ubiór.

            SU dziękuje za wspólna zabawę.

            Autor: SU

        • ,,Tęczowe dźwięki’’-  wprowadzenie innowacji na lekcjach muzyki oraz zajęciach chóru.
          • ,,Tęczowe dźwięki’’-  wprowadzenie innowacji na lekcjach muzyki oraz zajęciach chóru.

          • Bum Bum Rurki to od kilku lat ulubiona zabawka edukacyjna dzieci. Instrument ten to praktycznie nieograniczone możliwości zabawy oraz edukacji muzycznej. Zdaniem wielu pedagogów, muzykowanie za pomocą kolorowych rurek jest doskonałym wstępem do nauki gry na innych instrumentach. Świetnie sprawdzają się w nauczaniu podstawowych elementów muzyki: rytmu, melodii oraz harmonii. Kolorowe rury wprawiają w niesamowity pozytywny nastrój każdego, a jednocześnie uczą podstaw muzyki. Wprowadzenie takich zajęć do codzienności klasowej, każdy uczeń będzie miał możliwość wykazać się inwencją twórczą i pomysłowością. Ponadto tego rodzaju zajęcia mają ogromne znaczenie wychowawcze. Uczą współdziałania w grupie, podporządkowania się regułom, wyrabiają poczucie solidarności z grupą. Wyjątkowość ich polega na tym, że każdy kolor odpowiada innemu dźwiękowi. Na wstępie wyjaśniłam zasadę ich działania. Dzieci poznały dźwięki każdej z rurek i przy okazji przypomniały sobie czym jest popularna gama C-dur, na którą składają się rurki. Później w ramach rozgrzewki i obycia z „instrumentem” uczyliśmy się wystukiwać przykładowe rytmy za pomocą komputerowego dyrygenta „Gram Sam”. Na zakończenie przeszliśmy do bardziej ambitniejszego zadania, jakim było zagranie piosenki. Najpierw w „żółwim” tempie, następnie w normalnym i na zakończenie w szybkim. Mimo, że zadanie wcale nie należało do najłatwiejszych, uczniowie spisali się na medal. Dzieci z uśmiechem na twarzach czekają na kolejne spotkanie z kolorowymi rurkami.

            Autor: Małgorzata Tyszka

        • Warsztaty z debaty oksfordzkiej
          • Warsztaty z debaty oksfordzkiej

          •    28 września chętni uczniowie z klas VIb i VIII wzięli udział w warsztatach z zakresu debatowania w formacie oksfordzkim. W godzinach przedpołudniowych odbyło się szkolenie dla uczniów, którzy z debatą nie mieli jeszcze do czynienia. Miało ono miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Maz. Pod kierunkiem trenera p. Michała Topolskiego uczestnicy poznali formułę debaty i role poszczególnych mówców. Mieli też okazję zmierzyć się z ciekawymi tezami i sformułować argumenty.   

            W godzinach popołudniowych szkolenie odbyli uczniowie, którzy w ubiegłych latach już debatowali. Również pod kierunkiem trenera p. Michała Topolskiego, ale tym razem w Starej Elektrowni, doskonalili swoje umiejętności komunikowania się z innymi, poznali modele argumentacji i sposoby ich ważenia. Wcielając się w role różnych mówców: komentatorów sportowych, znanych polityków czy odkrywców, tworząc logiczne i przekonujące argumenty, pokazali, że debata oksfordzka jest efektywnym narzędziem edukacyjnym.

               W warsztatach, które zorganizowało Muzeum Dom Rodzimy Pileckich, wzięło udział wiele szkół, więc dodatkowo były one okazją do zawarcia nowych znajomości i bliższego poznania potencjalnych rywali w zbliżającym się turnieju.

            Autor: Agnieszka Gniazdowska

        • Warsztaty kulinarne - "Z goframi za pan brat"
          • Warsztaty kulinarne - "Z goframi za pan brat"

          • 27 września Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczęło prowadzenie warsztatów kulinarnych. Przewodnim tematem zajęć była słodka przekąska. Uczestnicy uczyli się samodzielnie robić ciasto na gofry oraz obsługiwać urządzenia elektryczne. Największym zainteresowaniem cieszyła się dekoracja własnoręcznie wykonanych wypieków.

            Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i zapraszamy kolejnych chętnych na październikową edycję warsztatów.

            Autor: Małgorzata Jasionek

        • Koło fotograficzno- filmowe  …  czas start !!!
          • Koło fotograficzno- filmowe  …  czas start !!!

          • Z początkiem września ponownie rozpoczęły się zajęcia Koła fotograficzno – filmowego. Uczniowie przygotowali sprzęt do pracy, przypomnieli sobie zasady działania aparatu i zastosowanie akcesoriów zakupionych dzięki realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Korzystając z pierwszych oznak jesieni udało się wykonać zdjęcia w plenerze. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zwracali uwagę na najmniejsze szczegóły, aby ich fotografie oddały piękno przyrody.

            Autor: Aneta Dzieniszewska

        • Mierzymy się ze smogiem
          • Mierzymy się ze smogiem

          • We wtorek 26 września 2023 r. zamontowano w naszej szkole monitor wyświetlający  informacje na temat sposobów poprawiania jakości powietrza w naszym otoczeniu oraz dane z czujnika smogu zainstalowanego na budynku szkoły.

            Monitor to nagroda w  konkursie "Mierzymy się ze smogiem" zorganizowanym przez ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa.

        • Ekocyrkularni
          • Ekocyrkularni

          • Nasza szkoła zgłosiła akces do II edycji "Konkursu popularyzującego wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym Ekocyrkularni".

            Realizowane wydarzenia miały różnorodny charakter.

            Cyklicznie realizowano:

            - zajęcia edukacyjne we wszystkich oddziałach na temat gospodarki odpadami i GOZ

            - udział w ekologicznych programach edukacyjnych i akcjach ekologicznych

            - zbieranie nakrętek, baterii, makulatury

            - wykorzystanie odpadów do przygotowania zabawek, pomocy dydaktycznych

            - korzystanie z poidełek do wody

            - promowanie zasad segregacji odpadów

            - oszczędzanie energii elektrycznej, w tym systematyczna wymiana źródeł światła na lampy energooszczędne, korzystanie z naturalnych źródeł światła

            - udział w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej i akcjach „Sprzątamy dla Polski”, „Sprzątanie świata” – promowanie dbałości o czyste powietrze oraz zasad ochrony środowiska naturalnego

            - organizowanie obchodów Dnia Ziemi, promowanie postaw ekologicznych’

            Wydarzeniem jednorazowym była  organizacja Ekologicznego Pikniku  Rodzinnego w Starym Lubotyniu w dniu 18 czerwca 2023 r. we współpracy z władzami gminy Stary Lubotyń oraz Stowarzyszeniem Mieszkańców  i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

            Nasza szkoła prowadziła aktywną promocję gospodarki cyrkularnej oraz ochrony środowiska. W czasie pikniku został przeprowadzony  konkurs wiedzy „Ekocyrkularni”, konkurs „Ekozwierzak” na najładniejsze zwierzaki wykonane z surowców wtórnych oraz pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Ekologiczne kreacje przygotowano z wykorzystaniem surowców wtórnych. Ponadto uczniowie naszej szkoły przygotowali spektakl o tematyce ekologicznej, zachęcając wszystkich do dbania o środowisko naturalne.

            Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przygotowali też 12 bardzo ciekawych stanowisk ekologicznych, popularyzujących  wiedzę z zakresu ekologii i gospodarki ekocyrkularnej.

             

        • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • „Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają......, żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał..., żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku i praworządności... to nie tylko praca, ale i walka... w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości...”

            Janusz Korczak

             

             

            W dniu 14.09.2023r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Swoją kandydaturę przedstawili uczniowie kl. 8: Wioleta Nagórka, Jan Zaorski oraz Jakub Szyszkowski. W głosowaniu tajnym wybrano następujące osoby:

            Przewodniczący: Jakub Szyszkowski

            Zastępca przewodniczącego: Jan Zaorski

            Skarbnik: Wioleta Nagórka

            Sekretarz: Weronika Lubak

             

            Zgodnie z wyborem uczniów opiekunami SU zostały: p. Magda Gumowska oraz p. Małgorzata Tyszka.

             

            Autor: SU

        • Uczniowie na musicalu „Szaleństwa Panny Anny"
          • Uczniowie na musicalu „Szaleństwa Panny Anny"

          • 20 września 2023 r. uczniowie klas: VA, VB, VIA i VIB pod opieką nauczycielek: Doroty Glińskiej, Małgorzaty Wajszczyk i Karoliny Kosewskiej, mogli obejrzeć występy swoich rówieśników na deskach kina Ostrovia.

            Musicalowy spektakl pt. "Szaleństwa Panny Anny" oparty został na motywach powieści Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" uznawanej za arcydzieło literatury światowej dla dzieci i młodzieży.

            Przygotowana przez zespół teatralny MDK-u pouczająca opowieść o przyjaźni bardzo się podobała, bo została świetnie zagrana i zaśpiewana. Wspaniale też było obserwować na deskach prawdziwego teatru uczennicę naszej szkoły – Zuzannę Grabowską z klasy VB, która wcieliła się w rolę chłopca, kolegi Ani Shirley – Carola Sloane.

            Wycieczka okazała się wielką atrakcją. Dzieci z zaciekawieniem śledziły akcję przedstawienia i grę młodych aktorów. Dla Zuzi Grabowskiej występ przed koleżankami i kolegami ze szkoły zapewne też był też szczególnym wydarzeniem. Jesteśmy z niej dumni.

            Autor: Małgorzata Wajszczyk

        • Odsłonięcie patriotycznego muralu
          • Odsłonięcie patriotycznego muralu

          • W dniu 17 września 2023r. społeczność naszej szkoły wzięła aktywny udział w odsłonięciu muralu w Starym Lubotyniu.

            Mural powstał w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej projektu „Wszyscy Jesteśmy Polakami”. Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP” w kwocie 18 500,00 zł. Stowarzyszenie zawiązało partnerstwo z Urzędem Gminy Stary Lubotyń, Szkołą Podstawową w Starym Lubotyniu, Gminną Biblioteką Publiczną oraz z Tomaszem Ogrodnikiem, aby wspólnie zrealizować zadanie, które zwiększy obecności symboli Rzeczypospolitej Polskiej w przestrzeni publicznej oraz wzmocni tożsamość narodową i podniesie stan wiedzy o symbolach narodowych wśród mieszkańców Gminy Stary Lubotyń.

            W samo południe rozpoczął się Międzypokoleniowy Bieg Niepodległej. Uczestniczyło w nim wielu biegaczy podzielonych na cztery kategorie biegowe. Poza głównym celem biegu, jakim było upamiętnienie „Niepodległej” uczestnikom towarzyszył dobry humor i świetna zabawa. Wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale z wizerunkiem lubotyńskiego muralu. Natomiast zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki.

            O godzinie 13.30 uroczystym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, w obecności sztandarów jednostek OSP z terenu Gminy oraz sztandaru naszej szkoły rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia muralu. Prezes Stowarzyszenia Ewa Świątkowska przywitała wszystkich uczestników, po czym głos zabrał Wójt Gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski, który w swoim wystąpieniu przybliżył znaczenie polskich symboli narodowych. Prezes Stowarzyszenia omówiła znaczenie wykorzystanych w muralu symboli.

            Następnie wręczono nagrody zwycięzcom Międzypokoleniowego Biegu Niepodległej oraz zwycięzcom konkursu wiedzy o Polskich Symbolach Narodowych, który przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Starym Lubotyniu w dniu 12.09.2023 r.

            Podczas uroczystości głos zabrał projektant i wykonawca, artysta Piotr Karsznia, który odniósł się do symboliki mural oraz podkreślił wkład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w jego wykonanie.

            Odsłonięcia muralu dokonali: Julia Smakosz członkini Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Starym Lubotyniu, Cecylia Ogrodnik uczestniczka Klubu Senior+ w Starym Lubotynia oraz Ireneusz Gumkowski wójt gminy Stary Lubotyń.

            Uroczystość zakończył występ artystyczny uczniów naszej szkoły, który podkreślił podniosły i patriotyczny charakter uroczystości.

        • Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"
          • Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"

          • W dniu 15 września 2023 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka w Starym Lubotyniu odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania, będąca jednocześnie 2. edycją tej akcji w Starym Lubotyniu.

            Wspólne czytanie odbyło się z inicjatywy wójta gminy Stary Lubotyń Ireneusza Gumkowskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka Bożeny Zaręby oraz prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej  Ewy Świątkowskiej.

            W Narodowym Czytaniu wzięło udział wielu miłośników literatury i kultury z terenu gminy Stary Lubotyń, w tym m.In.:

            - wójt gminy Ireneusz Gumkowski,

            - zastępca wójta gminy Grzegorz Jasionowski,

            - proboszcz parafii  ks. kan. Jnausz Tyszka,

            - dyrektor  Oddziału Banku Spółdzielczego w Starym Lubotyniu Sylwia Zakrzewska,

            - skarbnik gminy Danuta Burczak,

            - zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego  Monika Pruszkowska,

            - dyrektor Biblioteki Publicznej w Starym Lubotyniu Grzegorz Żyłowski,

            - urzędnicy Urzędu Gminy w Starym Lubotyniu,

            - przedstawiciele Klubu Senior+ w Starym Lubotyniu,

            - przedstawiciele chóru Dominanta w Starym Lubotyniu,

            - dyrekcja, nauczyciele i uczniowie lubotyńskiej szkoły.

            Narodowe Czytanie było niezwykłym i wzruszającym spotkaniem z wielkim dziełem Elizy Orzeszkowej  "Nad Niemnem", dającym możliwość poznawania skarbów naszej literatury i celebrowania dziedzictwa polskiej kultury.

            "Wspólne czytanie dzieła  "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej, które jest wyjątkowym przykładem polskiej literatury, jest nie tylko źródłem rozrywki, ale także głębokich refleksji nad historią, kulturą i tożsamością naszego narodu." - podkreśliła prezes Stowarzywszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej Ewa Świątkowska.

            Zastępca wójta gminy Grzegorz Jasionowski rozpoczął Narodowe Czytanie od odczytania fragmentu przepięknego opisu przyrody. Następnie fragmenty powieści odczytali nauczyciele i uczniowie lubotyńskiej szkoły, przedstawicielki Klubu Senior+ w Starym Lubotyniu, wójt gminy Ireneusz Gumkowski, ksiądz proboszcz kanonik Janusz Tyszka, dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Starym Lubotyniu, urzędnicy  Urzędu Gminy w Starym Lubotyniu i dyrektor biblioteki Grzegorz Żyłowski. Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" zakończyli przedstawiciele chóru Dominanta, okraszając je pięknym śpiewem.

            Wspólnemu czytaniu "Nad Niemnem" z wielką uwagą przysłuchiwali się uczniowie i nauczyciele lubotyńskiej szkoły oraz przybyli na spotkanie mieszkańcy gminy Stary Lubotyń.

            Wójt gminy Ireneusz Gumkowski podziękował organizatorom i uczestnikom Narodowego Czytania w Starym Lubotyniu, podkreślając rolę takich spotkań dla rozwijania tożsamości narodowej.