Wizja szkoły
WIZJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
im. Jana Pawła II – Papieża Polaka
w Starym Lubotyniu„W wychowaniu chodzi o to, ażeby człowiek stawał się coraz
bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był ,a nie tylko
więcej miał; aby więcej poprzez wszystko, co ma, co posiada,
umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
to znaczy ażeby również umiał być nie tylko z drugim, ale i dla drugich”(Jan Paweł II)
1.Sfera organizacji i kierowania szkołą
- „Przygotowujemy do życia we współczesnym społeczeństwie”
– Dbamy o właściwą organizację pracy szkoły, inspirującą wszystkich (nauczycieli, uczniów, rodziców) do twórczych działań.
– Zespołowo decydujemy o zamierzonych działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
– Wspólnie tworzymy podstawowe dokumenty szkoły, np.: program wychowawczo - profilaktyczny, plan pracy, itp.
– Kompletujemy zespół ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i dużym zaangażowaniem w życie szkoły. Podnosimy kwalifikacje kadry pedagogicznej poprzez doskonalenie zewnętrzne i WDN. Kierujemy się zasadą ,,Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.”
– Prowadzimy działania w celu ciągłego doskonalenia, ulepszania, unowocześniania i urozmaicania naszych usług na rzecz społeczności szkolnej. Tworzymy motywacyjny i inspirujący system nadzoru.
– Dokumentujemy pracę szkoły zgodnie z przyjętymi wzorami i przepisami prawa oświatowego.
– Dbamy o życzliwą atmosferę pracy w naszej szkole i właściwe stosunki interpersonalne, np.: nauczyciel – uczeń, uczeń – uczeń, nauczyciel – rodzic, nauczyciel - nauczyciel.
– Dbamy o modernizację i wzbogacenie oraz właściwe wykorzystanie bazy szkoły, w tym zwiększenie i urozmaicenie pomocy dydaktycznych.
- Dbamy o unowocześnianie szkoły, poprzez jej informatyzację, zwiększenie liczby tablic lub monitorów interaktywnych oraz nowoczesnych programów multimedialnych.
- Wprowadzamy dziennik elektroniczny w celu ułatwienia przepływu informacji na linii szkoła – rodzice.
2. Sfera dydaktyczna
- „Pomagamy uczniom otworzyć drzwi do dalszych etapów kształcenia”
- Wykorzystujemy głównie metody aktywne i aktywizujące, zachęcamy uczniów do wytężonej pracy. Unikamy encyklopedyzmu. Wyznajemy zasadę, że „te metody są dobre, które są skuteczne i przynoszą zamierzone efekty” i są dostosowane do możliwości uczniów.
- Dbamy o rozwijanie umiejętności kluczowych, w tym językowych, matematyczno – przyrodniczych oraz lingwistycznych naszych uczniów.
- Dbamy o rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
- Wykorzystujemy w procesie kształcenia techniki informacyjne i komputerowe, różnorodne dostępne środki dydaktyczne w celu urozmaicenia procesu dydaktycznego i zwiększenia aktywności i mobilizacji uczniów.
- Wprowadzamy innowacje pedagogiczne w celu podniesienia jakości pracy naszej szkoły oraz wyników nauczania i wychowania.
- Stwarzamy możliwość rozwoju indywidualnych uzdolnień, talentów i zainteresowań. Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych, artystycznych, interdyscyplinarnych oraz zawodach sportowych.
- Stosujemy system pomocy dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dostosowujemy wymagania do możliwości uczniów zgodnie z orzeczeniami i opiniami PPP, prowadzimy indywidualizację procesu dydaktycznego. Prowadzimy edukację włączającą.
- Stosujemy motywacyjny i aktywizujący system oceniania.
- Proponujemy szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, dostosowanych do potrzeb i zainteresowań uczniów.
- Prowadzimy ewaluację wewnętrzną pracy szkoły celem ciągłego doskonalenia i podnoszenia jakości pracy szkoły. Prowadzimy pomiary dydaktyczne, stosujemy nowe narzędzia pomiaru celem właściwego przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty i kontynuowania nauki w szkole ponadpodstawowej.
3. Sfera wychowawczo – opiekuńcza
- „Uczymy, jak być dobrym człowiekiem”
- Tworzymy atmosferę życzliwą i przyjazną uczniowi, sprzyjającą zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności.
- Dbamy o to, aby nasza szkoła była zdrowa i bezpieczna – realizujemy program wychowawczo – profilaktyczny szkoły opracowany we współpracy z rodzicami. Propagujemy zdrowy styl życia i unikanie wszelkich uzależnień i używek. Propagujemy bezpieczne zachowania uczniów, zapobieganie agresji i przemocy, w tym również cyberprzemocy.
- Propagujemy zachowania proekologiczne. Zachęcamy do aktywnego udziału w akcjach ekologicznych i dbania o środowisko naturalne.
- Propagujemy postawy patriotyczne i obywatelskie oraz zainteresowanie historią, kulturą i dniem dzisiejszym lokalnego środowiska. Rozwijamy aktywność społeczną uczniów i zachęcamy do aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności.
- Jasno i wyraźnie definiujemy obowiązki i prawa ucznia oraz zachowania pochwalane i zachowania zwalczane i karane przez szkołę. Konsekwentnie reagujemy na niewłaściwe zachowania uczniów i przestrzegamy ustalonych zasad oceniania. Zawsze traktujemy ucznia podmiotowo.
- Przestrzegamy zasad demokratycznego funkcjonowania społeczności szkolnej.
- Poddajemy specjalnej opiece uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dzieci z opiniami i orzeczeniami PPP, dzieci niepełnosprawne (poprzez np. nauczanie indywidualne, zajęcia specjalistyczne i dydaktyczno - wyrównawcze, indywidualne programy edukacyjno -terapeutyczne) oraz dzieci wybitnie uzdolnione. Uczymy empatii i tolerancji. Wszystkim uczniom staramy się zapewnić możliwości indywidualnego rozwoju. Rozwijamy ciekawość świata.
- Zapobiegamy zjawisku „segregacji” uczniów. Uczymy życzliwości, kultury, empatii i szacunku dla innych ludzi. Uczymy radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
- Propagujemy idee wolontariatu, organizujemy akcje charytatywne i włączamy się aktywnie do pomocy innym.
- Współpracujemy z rodzicami według wspólnie ustalonych zasad. Staramy się zaangażować rodziców w planowanie i realizację zadań szkoły. Wspomagamy rodziców w procesie wychowawczym.
- Propagujemy nauki i przesłania oraz dokonania Jana Pawła II, organizujemy uroczystości związane z Patronem szkoły.
- Staramy się postępować według nauk Ojca Świętego, aby nigdy nie splamić sztandaru Szkoły i być godnym Jej wielkiego Patrona.
- Budujemy ceremoniał i tradycje szkoły. Otaczamy szacunkiem sztandar szkoły. Doceniamy dokonania naszych poprzedników.
- Staramy się pomagać uczniom i ich rodzicom w miarę naszych możliwości. Organizujemy pomoc w nauce, pomoc socjalną – bezpłatne dożywianie dla dzieci pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Udzielamy rad i wskazówek.
- Prowadzimy doradztwo zawodowe, udzielając rad i wskazówek, ucząc rozpoznawania własnych zdolności i umiejętności, przekazując informację o ofercie szkół ponadpodstawowych oraz ofercie rynku pracy.
- Uczymy własnym przykładem, starając się być wzorem do naśladowania dla naszych uczniów.
4. Promocja szkoły
- Czujemy się integralną częścią naszej gminy, jesteśmy jej wizytówką, a nasze działania służą całej społeczności lokalnej.
- Aktywnie współpracujemy z organem prowadzącym i organem nadzoru pedagogicznego. Realizujemy założenia polityki oświatowej państwa i gminy.
- Bierzemy aktywny udział w imprezach lokalnych i środowiskowych, jesteśmy organizatorami lub współorganizatorami imprez lokalnych.
- Publikujemy informacje o naszej szkole w prasie lokalnej oraz w Internecie (prowadzimy stronę WWW naszej szkoły oraz jej profil na FB).
- Staramy się zdobywać dodatkowe fundusze dla szkoły, np. biorąc udział w różnych projektach, programach, czy też szukając wsparcia u sponsorów lub zaprzyjaźnionych instytucji.
- Współpracujemy z instytucjami i organizacjami lokalnymi dla wspólnego dobra.
- Jesteśmy organizatorami imprez dla szkoły i społeczności lokalnej propagujących sylwetkę, pontyfikat i nauki Jana Pawła II.
- Godnie reprezentujemy naszą Szkołę i Gminę na zewnątrz.
- Promujemy sukcesy naszych uczniów i nauczycieli.