W dniu 9 maja gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zespołu Szkół Powiatowych w Czerwinie, którzy przedstawili uczniom klas ósmych ofertę edukacyjną swojej szkoły na rok szkolny 2022/2023.
Wycieczka Świdnica – Wrocław
Dzięki przedsięwzięciu rządowemu „Poznaj Polskę” oraz otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 15 000, 00 zł grupa uczniów klas VIIa, VIIb, VIIIa oraz VIIIb naszej szkoły miała możliwość uczestniczyć w trzydniowej wycieczce do Świdnicy i Wrocławia. Wyjazd odbył się w dniach od 4 do 6 maja 2022 roku.
Pierwszy dzień spędziliśmy w Świdnicy. Młodzież zwiedziła tam Zespół Kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju z 1657 r., który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten niesamowity budynek powstał z nietrwałych materiałów – gliny, słomy i drewna, a mimo to zachował się do dziś i stanowi prawdziwą perełkę i zarazem największą drewnianą świątynię Europy. Kolejnym zabytkiem oglądanym przez naszych uczniów była najwyższa na Dolnym Śląsku Katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika.
Drugi i trzeci dzień wycieczki spędziliśmy we Wrocławiu. Pobyt w tym pięknym mieście rozpoczął się od zwiedzania Zespołu historycznego Centrum Wrocławia – obejmującego Ostrów Tumski, Stare Miasto, Nowe Miasto i wyspy odrzańskie w tych rejonach. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali przepiękne kamieniczki, w tym dwie średniowieczne zwane Jasiem i Małgosią. Odwiedziliśmy również Halę Stulecia i Muzeum Narodowe. Bardzo duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła Panorama Racławicka. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali, patrzyli i nie dowierzali, że w 9 miesięcy można namalować obraz o wymiarach 15 × 114 m, który dodatkowo sprawia wrażenie, jakby było się w centrum toczonej bitwy. Niemałym wyzwaniem okazał się wjazd na 49 piętro wieżowca Sky Tower, z którego można było zobaczyć cały Wrocław.
Na zakończenie uczniowie odwiedzili wrocławskie Afrykarium, by móc podziwiać egzotyczne zwierzęta i rośliny.
Większość uczestników stwierdziła, że Wrocław jest tak bogatym w ciekawe miejsca miastem, że trzeba tu jak najszybciej ponownie przyjechać, aby lepiej poznać wspaniałe zakątki tego miasta.
autor: Aneta Dzieniszewska
47
"TIK TO MY"
Grupa 8 nauczycieli naszej szkoły wzięła aktywny udział w grancie "TIK TO MY" w ramach projektu "Lekcja Enter".
Nauczyciele uczestniczyli w 40 - godzinnych szkoleniach z wykorzystania metod aktywnych i narzędzi multimedialnych w procesie edukacyjnym oraz prowadzili zajęcia otwarte z wykorzystaniem TIK i metod aktywizujących.
Udział w projekcie przyczynił się do podniesienia kompetencji cyfrowych nauczycieli oraz wpłynął pozytywnie na uatrakcyjnienie zajęć edukacyjnych w naszej szkole.
Mały miś w świecie wielkiej literatury
W dniu 29.04.2022 r. grupę 0C odwiedziła mama Helenki, która w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Gdzie jest Nemo?”
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały o przygodach małej rybki, a następnie wypowiadały się na temat opowiadania.
Na koniec serdecznie podziękowały Pani Emilii za miłe spotkanie oraz poświęcony czas.
autor: Paulina Kośnik
Spotkanie z policjantem w grupie 0D
W dniu 29 kwietnia grupę przedszkolną 0D odwiedził wspaniały gość. Był to starszy sierżant Mateusz Borkowski, tata jednego z chłopców.
Pan Borkowski przybliżył dzieciom, na czym polega jego praca, opisał swój mundur, pokazał odznakę, dwa rodzaje czapek, lizak i inne sprzęty, które wykorzystuje w swojej pracy. Następnie nasz gość przeczytał wierszyk pt. "Policjant".
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od Pana Mateusza odblaski oraz kolorowanki z radiowozem policyjnym.
Przedszkolaki były zachwycone spotkaniem , za które bardzo serdecznie dziękują!
Autor: Katarzyna Pawlaczyk
7
2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Biuro Programu „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków do udziału w akcji #mojaflaga. Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
Zapraszamy również uczniów naszej szkoły do udziału w akcji i wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Obchody Święta Konstytucji 3 - Maja
29.04. 2022 r. okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Wielką wagę święta dla całej społeczności szkolnej podkreśliła obecność pocztu sztandarowego.
Na początku Dyrektor Szkoły Bożena Zaręba przybliżyła historię tego ważnego dnia i podkreśliła, że majowe obchody uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.
Następnie dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I -VIII mogli obejrzeć montaż słowno – muzyczny w wykonaniu swych kolegów i koleżanek, którzy recytowali patriotyczne wiersze. Niektórzy wcielili się w role: króla, marszałka, posłów, mieszczan.
Program artystyczny przygotowały panie: Małgorzata Wajszczyk, Wiesława Kolankowska i Małgorzata Kowalczyk, a oprawę muzyczną akademii zapewnił szkolny chór pod kierunkiem pani Małgorzaty Tyszki. Scenę ozdobiły rysunki warszawskich kamienic i girlandy biało – czerwonych kwiatów.
Apel w ciekawy sposób przedstawił dzieciom wydarzenia historyczne, przypomniał o ludziach oddanych Ojczyźnie, którzy wykazali się mądrością, gotowością do rezygnacji z własnych przywilejów na rzecz dobra wspólnego.
Konstytucja uchwalona w 1791 r. jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości. Powinniśmy być dumni z osiągnięć Polaków i szanować nasze barwy narodowe.
autor: Małgorzata Wajszczyk
22
Dzień Nowych Technologii w Edukacji
29 kwietnia już po raz czwarty odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej.
Do udziału w Dniu Nowych Technologii w Edukacji zgłosiła akces również nasza szkoła. Na szkolnym korytarzu stanęła tablica z gazetką tematyczną, popularyzującą zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz podstawowe zasady ochrony prywatności, przygotowane przez UODO.
W każdej klasie przeprowadzono zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem nowych technologii w edukacji oraz promowaniem zasad bezpiecznego korzystania z internetu.
Ale tak naprawdę w naszej szkole każdy dzień jest Dniem Nowych Technologii w Edukacji, bowiem w każdej sali znajdują się monitory interaktywne, tablice multimedialne i projektory, które są wykorzystywane systematycznie w czasie zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych. Każda sala ma zapewniony dostęp do internetu. Nauczyciele i uczniowie mają możliwość wykorzystywania wielu multimedialnych programów edukacyjnych, w tym Mozabooka. Często korzystają z platformy zpe.gov.pl i różnych aplikacji edukacyjnych, np. Wordwall, Quizizz, Kahoot, Matzoo, itp. Na zajęciach często są wykorzystywane też smartfony, a quizy, gry i zabawy multimedialne z powodzeniem uatrakcyjniają lekcje.
Dziś chyba żaden z uczniów i nauczycieli nie wyobraża sobie edukacji bez nowych technologii.
W naszej szkole systematycznie promowane są zasady internetowego savoir - vivru, zapobiegania hejtowi i ochrony prywatności.
autor Olga Zakrzewska
56
"Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r."
W dniu 28 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły: Jan Zaorski i Gabriel Zaręba wzięli udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy historycznej "Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r." w formie quizu online na platformie Kahoot.
Celem konkursu było m.in.: krzewienie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz uczczenie pamięci twórców ustawy zasadniczej z 1791 r.
Gratulujemy uczniom ogromnej wiedzy, chociaż tym razem nie udało się zająć czołowych lokat.
1
Sukces w turnieju unihokeja
Kolejny sukces uczniów naszej szkoły. Tym razem na sportowej arenie.
W dniu 28 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w powiatowym turnieju unihokeja, w kategorii dzieci (rocznik 2009 i młodsi). W zawodach brały udział drużyny dziewcząt i chłopców.
Reprezentanci naszej szkoły okazali się najlepsi w obydwu kategoriach. Zawody rozgrywano systemem "każdy z każdym". Dziewczęta wygrały wszystkie mecze, chłopcy wygrali dwa, a jeden zremisowali.
Nasi sportowcy odnieśli sukces dzięki realizowaniu założeń taktycznych i dobremu wyszkoleniu technicznemu.
Zespoły prowadził nauczyciel wychowania fizycznego pan Krzysztof Młynarczyk.
Naszą szkołę reprezentowali:
- drużyna dziewcząt - Julia Maliszewska, Magdalena Sachmata, Amelia Grodzka, Martyna Małkowska, Natalia Malicka, Milena Głębocka.
drużyna chłopców - Miłosz Staniszewski, Bartłomiej Marciniak, Łukasz Bazylak, Błażej Strzeszewski, Marcin Walentowicz, Przemysław Podbielski, Norbert Kostrzewski.
Gratulujemy!!!
autor: Krzysztof Młynarczyk
6
Goście z ZS CKR w Starym Lubiejewie
W dniu 28 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie na czele z panem dyrektorem Romanem Malickim, z prezentacją oferty edukacyjnej na rok szkolny 2022/2023.
Pan dyrektor Roman Malicki zaprosił uczniów klas ósmych do podjęcia nauki w ZS CKR w Starym Lubiejewie.
Uczniowie klas ósmych z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani Katarzyny Paszkiewicz oraz przedstawicieli uczniów ZS CKR, w tym absolwentów naszej szkoły Dominiki Wróblewskiej i Szymona Wagnera, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili ofertę ich szkoły oraz zalety nauki w Starym Lubiejewie.
4
Sukces w Powiatowym Konkursie Rolniczym
W dniu 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Rolniczym "Bardzo Młody Rolnik - Rośliny Zbożowe" w Zespole Szkół Powiatowych w Czerwinie.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych: Dawid Terlikowski, Bartek Kacprzyk, Kamil Jaworowski i Grzegorz Wagner. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i zajęli niemal wszystkie czołowe lokaty w konkursie. Dawid Terlikowski zajął I miejsce, a Bartek Kacprzyk - III.
Gratulujemy sukcesu!
1
Goście z Rubinka
W dniu 27 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej z prezentacją oferty edukacyjnej na rok szkolny 2022/2023.
Uczniowie klas ósmych z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani Natalii Świerżyńskiej - Jasińskiej oraz absolwenta naszej szkoły Kamila Świątkowskiego, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili ofertę ich szkoły oraz zalety nauki w Rubinku.
Sukces w Powiatowych Eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W dniu 27 kwietnia 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka w Starym Lubotyniu pod opieką pana Krzysztofa Młynarczyka uczestniczyli w Eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Turniej odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I - IV, V - VIII i szkoły ponadpodstawowe. W kategorii klas I - IV naszą szkołę reprezentowali Igor Adamczyk i Mateusz Brzozowski, a w kategorii klas V - VIII Ewa Walentowicz oraz Natalia Brzozowska.
Turniej przebiegał w dwóch etapach. Etap pierwszy polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań. Do następnego etapu z każdej kategorii przechodziło 3 uczestników.
Do drugiego etapu awansowało 3 uczniów z naszej szkoły: Igor Adamczyk, Mateusz Brzozowski oraz Natalia Brzozowska. W drugim etapie uczestnicy turnieju udzielali odpowiedzi ustnych na wylosowane zestawy pytań.
Udział naszych uczniów w turnieju zakończył się sukcesem.
W kategorii klas I - IV Mateusz Brzozowski zajął II miejsce, a na III miejscu uplasował się Igor Adamczyk.
W kategorii klas V - VIII Natalia Brzozowska wywalczyła II miejsce.
Gratulacje!!!
autor: Krzysztof Młynarczyk
13
Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia jest Dniem Książki i Praw Autorskich. W związku z tym biblioteka szkolna przygotowała gazetkę tematyczną na szkolnym korytarzu. Na gazetce znajdziecie inspirujące cytaty o książce, w tym także ukazujące zalety czytania. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
autor Mariola Żyłowska
Konkurs pięknego czytania
22.04.2022r. odbyła się kolejna edycja ,,Konkursu pięknego czytania" zorganizowanego przez bibliotekę przy współpracy ze świetlicą szkolną. Konkurs miał zachęcić dzieci do poznawania mniej popularnych baśni.
Tym razem uczniowie kl. II-III czytali fragmenty baśni "Księżniczka i odważny Jakub". Do zabawy zaangażowani też dzieci z widowni, które po wysłuchaniu bajkowej opowieści wymieniły bohaterów i opowiadały o treści baśni.
Jury w składzie: Małgorzata Wajszczyk, Aneta Brzozowska, Irena Kozikowska wyłoniło najlepiej czytających uczniów.
Oto zwycięzcy:
I miejsce - Krzysztof Konopka kl. IIIa
II miejsce - Fabian Kulesza kl. IIIa
III miejsce - Olga Lubak kl. II.
Dzieci, które zajęły czołowe miejsca, otrzymały dyplomy i drobne upominki, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział. Organizatorzy podziękowali wszystkim za udział i zaprosili na ostatni w tym roku szkolnym konkurs pięknego czytania, który odbędzie się w maju. O miano najlepszego z najlepszych będą walczyć laureaci pierwszych miejsc całej edycji konkursu.
Życzymy powodzenia!.
autor. Mariola Zylowska.
16
"Landeskunde na widelcu"
W dniach 4-10 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie odbył się I etap Powiatowego Internetowego Konkursu Języka Niemieckiego „Landeskunde na widelcu”. Wzięło w nim udział 166 uczniów z całego powiatu ostrowskiego, a w nim 8 uczniów klasy 7 i 8 naszej szkoły: Kazimierczyk Zofia, Mocarska Klaudia, Brzozowska Natalia, Małkińska Emilia, Moczarska Klaudia, Zaręba Gabriel, Jamiołkowska Nikola, Gumowska Oliwia i Ewa Walentowicz.
Zosia Kazimierczyk i Klaudia Mocarska osiągnęły bardzo wysoki wynik i tym samym zakwalifikowały się do etapu finałowego konkursu, w którym o czołowe miejsca walczyły 24 osoby.
Klaudia zajęła 1 miejsce, a Zosia znalazła się w pierwszej dziesiątce.
Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała nauczycielka języka niemieckiego pani Elżbieta Jastrzębska.
Gratulujemy!
Dzień Ziemi - #SprzątamyDlaPolski
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod konkretnym hasłem przewodnim. W tym roku hasło to "Inwestujmy w naszą planetę". Głównym celem tegorocznych obchodów jest nakłonienie firm, polityków oraz obywateli do zmian w różnych obszarach działalności. Wśród nich znaleźć można naprawianie zamiast wyrzucania domowych sprzętów. Dobrze byłoby zaplanować również dzień bez samochodu.
Najważniejszym aspektem Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na sposoby dbania o planetę i tworzenie dalekosiężnych planów ratujących ekosystem. Okazuje się, że tego dnia wcale nie musimy bezczynnie i biernie przyglądać się otaczającemu nas środowisku naturalnemu . My też możemy aktywnie się włączyć, by również dzięki nam wszystkim lepiej się żyło Niech każdy podejmie działania na miarę swoich możliwości dla wspólnego dobra – naszej planety Ziemi.
Do tego święta nasi uczniowie przygotowywali się już od dawna, poznając zagadnienia związane z ochroną naszej planety. Na szkolnym korytarzu stanęła tablica z gazetką tematyczną poświęconą ochronie środowiska.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III wzięły także aktywny udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych ochronie środowiska oraz konieczności segregacji śmieci.
W dniu dzisiejszym włączyliśmy się w akcję #SprzątamyDlaPolski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w sprzątaniu Starego Lubotynia. Zebrali aż 42 worki śmieci, a więc o tyle czystsze będzie nasze lokalne środowisko.
Brawo MY!
W naszej szkole uczniowie włączyli się w akcję w ramach obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Sprzątamy dla Polski” Pod opieką nauczycieli zbierali śmieci na terenie przyszkolnym oraz na terenie całego Starego Lubotynia. Dzięki zaangażowaniu w takie akcje dzieci nabywają nawyku dbałości o środowisko naturalne.
Opracowała Joanna Małysiak.
91
Odwiedziny gości w oddziale przedszkolnym 0D
W ramach obchodów Dnia Ziemi grupę przedszkolną 0D odwiedzili wspaniali goście. Byli to rodzice jednej z dziewczynek - pp. Marta i Wojciech Podbielscy.
Pan Wojciech Podbielski, który jest myśliwym, opowiedział dzieciom, na czym polega jego praca, a także jak należy dbać o planetę Ziemię. Przyniósł również prawdziwą lornetkę, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród naszych milusińskich.
Pani Marta - mama dziewczynki przeczytała dzieciom książkę w ramach Dnia Książki, który będzie już niedługo, bo 23 kwietnia. Wszyscy wspólnie obejrzeli film edukacyjny o tym, jak należy segregować śmieci, jak oszczędzać wodę oraz prąd.
Nasze przedszkolaki przygotowały pamiątkowe kartki w ramach podziękowań, a przy okazji otrzymały odznaki Przyjaciół Ziemi od naszych gości.
Bardzo dziękujemy za tak wspaniałą i pouczającą wizytę!
Autor: Katarzyna Pawlaczyk
9
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie