• Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"
          • Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"

          • W dniu 15 września 2023 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka w Starym Lubotyniu odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania, będąca jednocześnie 2. edycją tej akcji w Starym Lubotyniu.

            Wspólne czytanie odbyło się z inicjatywy wójta gminy Stary Lubotyń Ireneusza Gumkowskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka Bożeny Zaręby oraz prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej  Ewy Świątkowskiej.

            W Narodowym Czytaniu wzięło udział wielu miłośników literatury i kultury z terenu gminy Stary Lubotyń, w tym m.In.:

            - wójt gminy Ireneusz Gumkowski,

            - zastępca wójta gminy Grzegorz Jasionowski,

            - proboszcz parafii  ks. kan. Jnausz Tyszka,

            - dyrektor  Oddziału Banku Spółdzielczego w Starym Lubotyniu Sylwia Zakrzewska,

            - skarbnik gminy Danuta Burczak,

            - zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego  Monika Pruszkowska,

            - dyrektor Biblioteki Publicznej w Starym Lubotyniu Grzegorz Żyłowski,

            - urzędnicy Urzędu Gminy w Starym Lubotyniu,

            - przedstawiciele Klubu Senior+ w Starym Lubotyniu,

            - przedstawiciele chóru Dominanta w Starym Lubotyniu,

            - dyrekcja, nauczyciele i uczniowie lubotyńskiej szkoły.

            Narodowe Czytanie było niezwykłym i wzruszającym spotkaniem z wielkim dziełem Elizy Orzeszkowej  "Nad Niemnem", dającym możliwość poznawania skarbów naszej literatury i celebrowania dziedzictwa polskiej kultury.

            "Wspólne czytanie dzieła  "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej, które jest wyjątkowym przykładem polskiej literatury, jest nie tylko źródłem rozrywki, ale także głębokich refleksji nad historią, kulturą i tożsamością naszego narodu." - podkreśliła prezes Stowarzywszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej Ewa Świątkowska.

            Zastępca wójta gminy Grzegorz Jasionowski rozpoczął Narodowe Czytanie od odczytania fragmentu przepięknego opisu przyrody. Następnie fragmenty powieści odczytali nauczyciele i uczniowie lubotyńskiej szkoły, przedstawicielki Klubu Senior+ w Starym Lubotyniu, wójt gminy Ireneusz Gumkowski, ksiądz proboszcz kanonik Janusz Tyszka, dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Starym Lubotyniu, urzędnicy  Urzędu Gminy w Starym Lubotyniu i dyrektor biblioteki Grzegorz Żyłowski. Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" zakończyli przedstawiciele chóru Dominanta, okraszając je pięknym śpiewem.

            Wspólnemu czytaniu "Nad Niemnem" z wielką uwagą przysłuchiwali się uczniowie i nauczyciele lubotyńskiej szkoły oraz przybyli na spotkanie mieszkańcy gminy Stary Lubotyń.

            Wójt gminy Ireneusz Gumkowski podziękował organizatorom i uczestnikom Narodowego Czytania w Starym Lubotyniu, podkreślając rolę takich spotkań dla rozwijania tożsamości narodowej.

             

             

        • Konkurs Wiedzy o Symbolach Narodowych rozstrzygnięty
          • Konkurs Wiedzy o Symbolach Narodowych rozstrzygnięty

          • W dniu 12.09.2023 r. uczniowie klas V - VIII uczestniczyli w Konkursie Wiedzy o Symbolach Narodowych, realizowanym w ramach projektu Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej "Wszyscy Jesteśmy Polakami".

            Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw szacunku dla symboli narodowych i pogłębianie wiedzy o ich historii.

            Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z tego zakresu, zaś laureatami zostali: Mateusz Brzozowski, Jakub Szyszkowski i Igor Adamczyk.

        • Beatyfikacja rodziny Ulmów
          • Beatyfikacja rodziny Ulmów

          • W dniu 10 września odbędą się uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów. Na szkolnym korytarzu stanęła gazetka ukazująca losy rodziny, przygotowana przez nauczycielkę historii panią Agnieszkę Gniazdowską.

        • "Bezpieczna droga do szkoły" - spotkanie z Policją
          • "Bezpieczna droga do szkoły" - spotkanie z Policją

          • Rozpoczął się nowy rok szkolny, dlatego naszą szkołę odwiedziła asp. Marzena Laczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. Policjantka spotkała się z uczniami klas I, aby przypomnieć im zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pani Laczkowska omówiła zasady bezpiecznego poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię oraz wzywania pierwszej pomocy i korzystania z numeru alarmowego 112. Policjantka zachęcała do korzystania z elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo poruszających się na drodze.

            Serdecznie dziękujemy za cenne wskazówki i rady.

        • Sala gimnastyczna po wakacyjnym remoncie
          • Sala gimnastyczna po wakacyjnym remoncie

          • W ramach programu ,,Mazowsze dla Sportu” Gmina Stary Lubotyń otrzymała środki finansowe w wysokości 297.850 zł na modernizację sali gimnastycznej w naszej szkole. Całkowity koszt remontu wyniósł ponad 508.000zł. Remont sali przeprowadzono w czasie wakacji. Sala zyskała nowy wygląd dzięki wykonaniu nowoczesnej bezpiecznej podłogi sportowej, zamontowaniu nowego wyposażenia sportowego oraz  energooszczędnego oświetlenia. Ponadto odnowiono powierzchnię ścian i zamontowano okna, które przyczynią się do ograniczenia hałasu na I piętrze.

            Inwestycje w infrastrukturę szkolną  są niezwykle istotne dla zapewnienia wysokiej jakości edukacji oraz  rozwoju fizycznego młodego pokolenia.

            Serdecznie dziękujemy władzom Gminy Stary Lubotyń za inwestycje w naszej szkole!

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • W dniu 04 września 2023 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024.

            Najpierw uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział we Mszy Św. w kościele parafialnym, a następnie w uroczystościach w szkole.

            W uroczystościach uczestniczyli również zaproszeni goście: pan Ireneusz Gumkowski - wójt gminy Stary Lubotyń, pan Grzegorz Jasionowski - zastępca wójta gminy Stary Lubotyń, ks. kanonik Janusz Tyszka - proboszcz naszej parafii oraz pan Janusz Legacki - przewodniczący Rady Gminy w Starym Lubotyniu.

            Uroczystość tradycyjnie rozpoczęło wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Bożena Zaręba powitała uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Przypomniała, że 1 września  to  tragiczna rocznica w historii Polski. W tym roku obchodzimy 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dyrektor podkreśliła bohaterstwo naszych przodków, którzy walczyli o wolną Ojczyznę. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Tych, którzy oddali życie i przelewali krew za wolność naszej ojczyzny.

            Pan Ireneusz Gumkowski  - wójt gminy przekazał uczniom i nauczycielom życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a na ręce dyrektor szkoły wręczył list z życzeniami. Ponadto poinformował o realizacji inwestycji w szkole - remoncie sali gimnastycznej oraz uzyskaniu środków w wysokości 2.800.000zł na budowę hali sportowej przy szkole, która będzie zrealizowana w 2024r.

            Dyrektor podziękowała władzom gminy za realizację inwestycji w szkole oraz wspieranie rozwoju uczniowskich talentów i zainteresowań.

            Dyrektor przedstawiła kierunki polityki oświatowej państwa oraz kalendarz pracy szkoły w roku szkolnym 2023/2024. Przypomniała główne cele wynikające z koncepcji pracy szkoły.  Zapoznała uczniów i rodziców z zasadami organizacji pracy szkoły. Zaprosiła uczniów do udziału w szerokiej ofercie zajęć pozalekcyjnych. Ponadto dyrektor szkoły poinformowała o zmianach w organizacji pracy oddziałów przedszkolnych oraz świetlicy i stołówki szkolnej.

            Dyrektor życzyła wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

            Ostatnim i wyczekiwanym punktem uroczystości były spotkania z kolegami, koleżankami i wychowawcami w klasach.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Drodzy Uczniowie i Rodzice!

            Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w dniu 04.09.2023r.

            8.30 - msza św.

            9.10 - uroczystości w szkole

            Informujemy, że uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się na placu przed wejściem głównym do budynku szkolnego.

             

            Po spotkaniu ogólnym odbędą się spotkania z wychowawcami klas.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Informacje o rozpoczęciu roku szkolnego 2023/2024

          • Informujemy, że pierwsze spotkanie z wychowawcami oddziałów przedszkolnych odbędzie się 1 września o godz. 8.30. Serdecznie zapraszamy! Jednocześnie informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek 04.09.2023.

        • "Dzieci uczą rodziców"
          • "Dzieci uczą rodziców"

          • Certyfikat za udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Koordynatorem projektu w naszej szkole była p. Olga Zakrzewska.

        • Podziel się słodkością
          • Podziel się słodkością

          • Po raz trzeci nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej ,,Podziel się słodkością”. Uczniowie: Nikola Kaczmarczyk, Zofia Tyszka oraz Jan Kacprzyk pod opieką p. Magdy Gumowskiej dostarczyli zebrane słodycze do Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Zambrowie.

            Pan Dyrektor Marek Dąbrowski w ramach podziękowań przekazał dla szkoły pamiątkowe serce, własnoręcznie wykonane przez wychowanków.

            Uśmiech dziecka jest rzeczą bezcenną, dlatego mamy nadzieję, że przekazany prezent sprawi podopiecznym wiele radości.

            Autor: Magda Gumowska

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • W dniu 23 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/23. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły - p. Bożena Zaręba powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Stary Lubotyń - p. Ireneusza Gumkowskiego, proboszcza parafii Lubotyń - ks. kanonika Janusza Tyszkę, licznie przybyłych rodziców oraz uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

            Dyrektor podsumowała rok szkolny 2022/23 Podziękowała uczniom i nauczycielom za ciężką całoroczną pracę, a rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły. Władzom gminy pani dyrektor podziękowała za wspieranie szkolnych inicjatyw i pomoc w rozwoju uczniowskich talentów. Ósmoklasistom dyrektor podziękowała za lata spędzone w naszej szkole, za trud włożony w rozwijanie talentów i zainteresowań oraz życzyła sukcesów na dalszych etapach kształcenia

            Następnie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu. Członkowie nowego pocztu złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie przejęli opiekę nad pocztem z rąk starszych kolegów. Dyrektor podziękowała członkom odchodzącego pocztu za  służbę w poczcie sztandarowym.

            Następnie Wójt Gminy Stary Lubotyń p. Ireneusz Gumkowski  wręczył nagrody i wyróżnienia najlepszym absolwentom i uczniom naszej szkoły. Nagrody Wójta Gminy za najlepsze wyniki w nauce otrzymali: Jan Zaorski i Gabriela Wagner. Rodzice nagrodzonych uczniów otrzymali natomiast listy gratulacyjne i bukiety kwiatów. Nagrody dla Najlepszego Sportowca otrzymały: Magdalena Sachmata, Nikola Kaczmarczyk i Lidia Żyłowska. Pan Wójt podziękował nauczycielom za całoroczną pracę oraz złożył  życzenia wakacyjne uczniom,  nauczycielom i rodzicom.

            Jan Zaorski odebrał z rąk pani dyrektor dyplom finalisty Konkursu Historycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie.

            Statuetkę dla Najlepszego Absolwenta Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka w Starym Lubotyniu w roku szkolnym 2022/2023 otrzymała Gabriela Wagner.

            Najlepsi uczniowie  odebrali nagrody i dyplomy za wysokie wyniki w nauce z rąk p. Bożeny Zaręby - dyrektor szkoły oraz p. Ewy Jasionowskiej - wicedyrektor szkoły.  Były również podziękowania za pracę w Samorządzie Uczniowskim, Szkolnym Kole Wolontariusza i systematyczne oszczędzanie.. Nie zabrakło też dyplomów za 100% frekwencję.

            Dyrektor wręczyła również podziękowania rodzicom na czele z przewodniczącą Rady Rodziców p. Anetą Laskowską za pomoc w realizacji zadań szkoły i zaangażowanie w jej działania. Pani dyrektor podziękowała także nauczycielom za codzienny trud i pracę nad rozwijaniem uczniowskich talentów i zdolności. 

            Wiele wzruszeń przyniosło pożegnanie pań odchodzących na emeryturę. Dyrektor szkoły Bożena Zaręba podziękowała za pracę pedagogiczną p. Irenie Kozikowskiej, p. Bożenie Pardzie i p. Dorocie Jaroszewskiej. Przypomniała drogę zawodową pań nauczycielek. Pani Kozikowska w lubotyńskiej oświacie przepracowała 41 lat, pani Parda 36 lat, a pani Jaroszewska 30 lat. Z wielkim zaangażowaniem i sercem wprowadzały w piękny i trudny świat wiedzy kilka pokoleń najmłodszych mieszkańców gminy Stary Lubotyń. "Dobrych ludzi się nie zapomina, więc na zawsze pozostaniecie w naszej pamięci i wspomnieniach" - powiedziała dyrektor. Wręczyła odchodzącym na emeryturę  pamiątkowe dyplomy, życząc im zdrowia i spełniania marzeń w kolejnym etapie życia. Podziękowania paniom złożyli także uczniowie, wręczając im piękne bukiety kwiatów. Pani Irena Kozikowska w imieniu żegnanych nauczycielek podziękowała za wspólne lata pracy Dyrekcji, nauczycielom, uczniom, rodzicom i władzom gminy.

            Uczniowie klas ósmych pod kierunkiem wychowawczyń p. Anety Dzieniszewskiej, p. Beaty Jasionowskiej i p. Magdy Gumowskiej przygotowali humorystyczną część artystyczną, przypominającą ciekawe scenki z życia szkolnego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił szkolny chór pod kierunkiem p. Urszuli Borowej i p. Elżbiety Pecko. Wzruszenie było widoczne na twarzach uczniów i nauczycieli. Rodzice uczniów klas ósmych zaprosili nauczycieli na pożegnalny tort. Nie zabrakło również podziękowań i kwiatów złożonych przez uczniów na ręce pań dyrektorek,  pana Wójta i księdza proboszcza oraz nauczycieli.

            Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pożegnali starszych kolegów i koleżanki, opuszczających mury naszej szkoły. Podziękowali również Dyrekcji, władzom gminy oraz nauczycielom i pracownikom szkoły za całoroczną pracę.

            Dyrektor życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji i zaprosiła na spotkanie z wychowawcami.

            DO ZOBACZENIA 4 WRZEŚNIA!!!

        • Podsumowanie zajęć tanecznych
          • Podsumowanie zajęć tanecznych

          • W dniu 19 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia taneczne, prowadzone przez p. Kingę Pochmarę.

            Była to okazja do wspólnej zabawy i nagrodzenia osiągnięć małych tancerzy. Wszyscy uczestnicy zajęć tanecznych otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w zajęciach i zaangażowanie.

            Dyrektor szkoły Bożena Zaręba oraz wicedyrektor szkoły Ewa Jasionowska podziękowały pani Kindze za rozwijanie talentów uczniów naszej szkoły.

        • Wycieczka do Kazimierza
          • Wycieczka do Kazimierza

          • W czwartek 22 czerwca uczniowie klas IVA i IVB oraz kilkoro dzieci z klasy IB, IIA i IIB pod opieką Pań: Bożeny Pardy i Urszuli Borowej udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Był to wyjazd edukacyjny i integracyjny. Niektórym dzieciom w wyprawie towarzyszyły mamy.

            Po dotarciu na miejsce i spotkaniu z panią przewodnik, rozpoczęliśmy zwiedzanie tego niezwykłe malowniczego zakątka Polski. Pierwszym punktem wycieczki było podziwianie architektury miasta m.in: rynku z renesansowymi kamienicami, kościoła farnego, Małego Rynku, synagogi, kościoła św. Anny oraz bulwaru nadwiślańskiego.

            Następnie zwiedzaliśmy ruiny zamku, a później podziwialiśmy panoramę okolic z najstarszego kazimierskiego zabytku z początku XIV wieku - z baszty i Góry Trzech Krzyży.

            Na koniec udaliśmy się w godzinny rejs po Wiśle, w czasie którego mogliśmy napawać się pięknem przyrody.

            Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów. Wycieczka była udana, a wspomnienia zostaną na zawsze w naszej pamięci.

            autor: Urszula Borowa

        • „Twoje dane – Twoja sprawa” – podsumowanie działań w XIII edycji programu
          • „Twoje dane – Twoja sprawa” – podsumowanie działań w XIII edycji programu

          • Nasza szkoła, po raz kolejny, brała udział w programie służącym upowszechnianiu wiedzy na temat ochrony danych osobowych, organizowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. W trakcie roku szkolnego odbyło się wiele inicjatyw i działań, wśród których można wymienić:

            - szkolenie koordynatora i Rady Pedagogicznej z zakresu ochrony danych osobowych w placówkach oświatowych,

            - ODOlekcje dla uczniów,

            - przygotowanie gazetki tematycznej związanej z Dniem Ochrony Danych Osobowych,

            - konkurs „Ochrona danych osobowych w cyfrowej dżungli”,

            - spotkanie uczniów z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. – pogadanka na temat cyberbezpieczeństwa,

            - kurs “Internetowa szkoła słonia Spacjusza” (cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci),

            - obchody Dnia Bezpiecznego Internetu,

            - przygotowanie krótkich filmików związanych z ochroną danych osobowych podczas Koła fotograficzno – filmowego,

            - lekcje tematyczne na zajęciach z wychowawcami oraz informatyce.

            W dzisiejszym, cyfrowym świecie, bardzo ważne staje się, aby młodzi ludzie korzystali z nowych technologii świadomie. Dzięki podejmowanym działaniom, troska o ochronę danych staje się naturalnym i nieodłącznym elementem korzystania z narzędzi cyfrowych, a ochrona prywatności zaczyna stanowić ważny element w edukacji szkolnej.

            Autor: Aneta Dzieniszewska

        • Podsumowanie działań antysmogowych
          • Podsumowanie działań antysmogowych

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do współpracy z ESA NASK (Europejską Siecią Antysmogową). Celem tej współpracy jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza i zmianom klimatycznym. Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie włączyła się w działania na rzecz ochrony środowiska, a w szczególności powietrza. Uczestniczyli w ramach działania w konkursie „Razem działamy, czysto oddychamy”.

            We wrześniu 2022 roku na frontonie budynku szkolnego zamontowano czujnik jakości powietrza, którego wyniki były systematycznie odczytywane i wykorzystywane do uświadomienia zarówno dzieciom jak i dorosłym szkodliwości smogu.

            Przez cały rok szkolny w oddziałach przedszkolnych realizowany był program edukacyjny „Czyste powietrze wokół nas”, wdrażający do dbałości o jakość powietrza i ukazujący negatywne skutki smogu.

            Nauczyciele naszej szkoły podjęli działania promujące wśród uczniów aktywną drogę do szkoły. Na godzinach wychowawczych przeprowadzili z uczniami dyskusję na temat ochrony środowiska przyrodniczego i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka i środowisko. Uświadomili swoim wychowankom, że samochody bardzo zanieczyszczają powietrze spalinami. Zachęcili uczniów do działania na rzecz polepszenia jakości powietrza i przemieszczania się do szkoły na rowerach. Niektórzy uczniowie przyjeżdżali do szkoły na hulajnogach lub rolkach.

            „W zdrowym ciele zdrowy duch” pod takim hasłem uczniowie zostali zapoznani podczas warsztatów prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego z ćwiczeniami oddechowymi. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki z uczniami na temat wpływu ćwiczeń oddechowych na zmniejszenie poziomu stresu, czyli relaksację.

            Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły, oraz przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych poza klasopracownią. Podczas tych zajęć dowiedzieli się jaki wpływ na zdrowie człowieka ma przebywanie na świeżym powietrzu.

            Uczniowie również dokonali odczytów na mierniku wskazującym stopień czystości powietrza w okolicy naszej szkoły i wyciągnęli z tego wnioski.

            W ramach działań antysmogowych przeprowadzono autorskie lekcje w klasach 5-8.

            Temat: Razem działamy, czysto oddychamy- wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka i środowisko.

            W dniu 14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień czystego powietrza” Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przybliżających im zagadnienia związane z zanieczyszczeniem powietrza i działaniami związanymi ze zmniejszaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem korzystali z kart pracy i filmów oferowanych przez ESA. Uczestniczyli tez w grach interaktywnych o tematyce antysmogowej.

            W dniu 30 marca uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. Konkurs przebiegał w formie on- line. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą o zanieczyszczeniach powietrza i zmianach klimatu. Szczególnie wyróżnił się uczeń klasy 7, który uzyskał awans do etapu wojewódzkiego , w którym reprezentował nasza szkołę.

            W ramach działań na rzecz ochrony powietrza w szkole zorganizowana była wystawa plakatów o tematyce antysmogowej.

            Nieodłącznym elementem dbania o otaczające nas środowisko jest coroczne zaangażowanie całej społeczności szkolnej w obchody Dnia Ziemi. Uczniowie włączyli się w akcję pod hasłem „Posprzątamy dla Polski” Pod opieką nauczycieli zbierali śmieci na terenie przyszkolnym oraz na terenie całego Starego Lubotynia. Dzień ten uczczono również ubierając się w kolorze zielonym, symbolizującym naturę. Dzięki zaangażowaniu w takie akcje dzieci nabywają nawyku dbałości o środowisko naturalne i uczą się społecznego zaangażowania.

            Zwieńczeniem działań na rzecz ochrony środowiska był udział społeczności szkolnej w Pikniku Ekologicznym Rodzinnym organizowanym przez Urząd Gminy w Starym Lubotyniu we współpracy z naszą szkołą. Piknik był objęty patronatem Ministerstwa Ochrony Środowiska i Klimatu.

            Nauczyciele przygotowali stanowiska ekologiczne, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Goście pikniku mogli rozwiązywać zagadki ekologiczne, własnoręcznie wykonać ekobiżuterię czy posadzić rośliny antysmogowe w samodzielnie ozdobionej doniczce. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Koło Natury, dzięki któremu można było sprawdzić swoją wiedzę między innym na temat ochrony powietrza, wody i segregacji odpadów.

            Autor: koordynator szkolny: Joanna Małysiak.