W ramach projektu edukacyjnego Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo w dniach 23-27 października obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Pozytywnych Relacji i Pozytywnych Emocji.
Społeczność szkolna wzięła udział w różnych aktywnościach, mających na celu wspieranie wzajemnych relacji.
Na korytarzach szkolnych zostały przygotowane gazetki tematyczne, które przypominały o trwającej akcji i zachęcały do budowania prawidłowych relacji między sobą. Każdy dzień odbywał się pod innym hasłem.
„Dzień koloru żółtego”
W poniedziałek uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły założyli ubrania w kolorze żółtym, który działa odprężająco i wywołuje pozytywny nastrój w nawiązywaniu relacji.
„Dzień miłych słów”
Na korytarzach szkolnych we wtorek, każdy mógł zerwać z przygotowanych ulotek dla siebie lub innej osoby „Magiczne słowo”, którego moc sprawiła pojawianie się uśmiechu na twarzach ludzi i pomagała w tworzeniu relacji pełnych szacunku. Na przygotowanej ściance życzliwości, uczniowie mogli również zamieszczać miłe słowa kierowane do przyjaciela.
„Dzień tańca i muzyki”
W środę podczas przerw rozbrzmiała muzyka. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wybierali repertuar. Każdy mógł nauczyć się Belgijki- tańca, który opanował świat. Był to naprawdę roztańczony i rozśpiewany dzień.
„Dzień bez kartkówek i pytania”
Na czwartkowy dzień z wielką radością czekali w szczególności uczniowie, tego dnia byli zwolnieni z kartkówek i odpowiedzi ustnych.
„Dzień Życzliwości”
Tydzień zakończyliśmy ogłoszeniem wyników w konkursie na najbardziej życzliwą osobę w klasie. Według kolegów i koleżanek na dyplom i słodki upominek zasłużyli:
- Tobiasz Grądzki kl. IA
- Wiktoria Wagner kl. IB
- Julia Krupa kl. IIA
- Alicja Kaja kl. IIB
- Dorota Gawkowska kl. IIIA
- Anna Powojska kl. IIIB
- Liliana Gregorek kl. IV
- Kamila Zaręba kl. VA
- Zuzanna Grabowska kl. VB
- Jakub Bułatowicz kl. VIA
- Milena Głębocka kl. VIB
- Weronika Lubak kl. VII
- Jakub Szyszkowski kl. VIII
Podczas trwania tygodnia relacji w oddziałach przedszkolnych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego czytali najmłodszym uczniom bajkę pt. ,,Razem raźniej i przyjaźniej”, która ukazuje, że razem można uczynić wiele, że każdemu potrzebna jest przyjaźń.
W klasach I- VIII przeprowadzono pogadanki na temat relacji międzyludzkich, omówiono sposoby, jak zadbać o dobre samopoczucie i emocje. Uczniowie poznali zasady komunikacji bez przemocy. Uczyli się dostrzegać radość w uśmiechu drugiej osoby, usłyszanym miłym słowie, pomocy koledze czy koleżance oraz zagłębili jak czerpać z tego siłę każdego dnia.
Tygodniowe działania zostały zaplanowane po to, aby stworzyć przyjazną, rodzinną atmosferę, spędzić ze sobą wspólnie czas, zadbać o relacje ze swoimi kolegami, koleżankami, nauczycielami, pracownikami szkoły oraz wykonać coś dobrego i zachęcić innych do bezinteresownej pomocy.
Autor: Pedagodzy i SU